Co rozumiemy przez socjalizm i ruch socjalny cz. 14

Autor: | Opublikowane w Podstawy socjalizmu Tagi: socjalizm na węgrzech, socjalizm narodowy, socjalizm naukowy, socjalizm niepodległościowy 1 Comment

I oto odsłania się przed nim tajemnica, której odkrycie staje się istotnie właściwą pobudką nowożytnego ruchu opozycyjnego najemnej klasy robotniczej. Ta tajemnica mianowicie, że wszystkie osobliwości jego żywota nie tkwią w przyrodzonych, niezmiennych warunkach, ale we właściwościach społecznego ustroju, w istocie panującego systemu gospodarczego. »Przeciwko naturze żaden człowiek nie utrzyma się ze swym uroszczeniem, ale w stosunkach społecznych każdy niedostatek przybiera natychmiast formę bezprawia, zadanego tej lub owej klasie< (Hegel). Taki stan rzeczy przygotowuje dopiero grunt, na którym rozwinąć się może ruch społeczny; teraz dopiero bowiem wyłania się jako punkt zaczepienia istniejący społeczny porządek.

I w miarę, jak się w ten sposób krytycyzm społeczny urabia i zaostrza, a niezadowolenie i żądza poprawy budzi, rośnie także z natury rzeczy i coraz uciążliwszym dla proletariusza staje się inny czynnik, wywierający na jego stan również wpływ istotny, a to zależność jego od pracodawcy. Zależność ta nie jest wprawdzie już, jak nią była za czasów niewolnictwa prawną, nie mniej przeto jednak jest całkowitą.

Comments
  1. Posted by Reklama