Podstawowe idee współczesnego socjalizmu cz. 3

Autor: | Opublikowane w Idee socjalizmu Tagi: 1 Comment

Myśl chrześcijańska stworzyła odłam literatury społecznej o kierunku, który nie zupełnie słusznie określamy mianem socjalizmu chrześcijańskiego. Należą tu pisma takich, jak Lamennais we Francji, Kingsley w Anglii, którzy, ożywieni duchem biblijnym, zwracają się do pracodawców i robotników z jednym wezwaniem: Wypleńcie uwielbienie mamony z dusz swoich!

Niech duch ewangelii, duch nowy (tak go nazywają zazwyczaj) zagości w sercach waszych! Zupełnie podobnie brzmią głosy pierwszych ekonomistów „etycznych” Sismondiego i Tomasza Carlyle, tych niestrudzonych głosicieli ducha, nie chrześcijańskiego już, lecz „społecznego”. Przemiana duchowa jest ich hasłem. Trzeci wreszcie kierunek, który nazywam

filantropijnym, odwołuje się więcej do uczucia, niż do obowiązku i religii. Kierunek ten obejmuje wielu ówczesnych ludzi obojga płci, ożywionych wielkim wszechwładnym uczuciem miłości bliźniego i pragnących tą miłością leczyć niedolę i nędzę, w krwawej goryczy serca obserwowaną. »Kochajcie się nawzajem jako ludzie, jako bracia! Oto naczelna myśl ich propagandy. Wyliczyłem tu tylko odłamy ważniejsze, pomijając ich dalsze rozgałęzienia i odcienie.

Comments
  1. Posted by Reklama